Biz kimiz?

 

ÇOMÜ’nün ilk topluluklarındanız. 1994 yılında kurulduk. 2014 yılında 20. yılımızı kutlayacağız. İlk yıllarımızda çok az sayıda üyemizle Japon Takvimleri Sergisi düzenlemekteydik. Bugün ise, resmi olarak 200’ü aşkın, fiilen ise 120’ye yakın üyemiz ve Akademik Danışmanımız Yard. Doç. Dr. Tolga ÖZŞEN ile 15’e yakın etkinlikle Japon kültürünü çok yönlü şekilde tanıtmaya çalışıyoruz.

1999 yılından bu yana ücretsiz olarak Çanakkale halkına yönelik düzenlediğimiz ‘Haftasonu Japonca Kursu’muz ile Japon dilini öğretmeye ve çalışmaya çalışıyoruz.

1994 yılından bu yana ‘Japon Takvimleri Sergisi’ ile Japonya’yı görsel olarak Çanakkale’de tanıtma olanağı buluyor, Japon takvimlerini ücretsiz olarak misafirlerimizle paylaşıyoruz.

15 yıla yakın süredir içeriğini geliştirerek bugünlere getirdiğimiz ‘Japonya Günleri’ etkinliklerimizle ise Japon kültürünü bizzat burada yaşatmaya çalışıyoruz.

 

Japonya Günleri’nde neler yapıyoruz?

Japon Kaligrafisi Sergisi (Shodo), Geleneksel Çay Seramonisi (Sado), Japon Kılıç Teknikleri (Kendo), Japon Yemekleri, Kağıt katlama sanatı (Origami) sergisi, Japonca Tiyatro Gösterimi, Çiçek Düzenleme Sanatı (İkebana), Japon Satrancı (Shogi), Japonca Müzik Grubu, Geleneksel dans (Bon Odori), (Türkçe altyazılı) Japon film ve anime gösterimi.

19 yıldan bu yana geliştirerek bugüne getirdiğimiz topluluğumuzun etkinliklerini daha da genişletmek ve derinleştirmek; bir günden tüm yıla, ÇOMÜ öğrencisinden Çanakkale halkına yaymak bir sonraki amacımız. Bu amaca ulaşabilmek için, tüm topluluk olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bize bu yolda rehberliklerini ve desteklerini eksik etmeyen bölüm hocalarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Bir Cevap Yazın