Bon Odori Nedir?

Bon dansı anlamına gelen Bon Odori, halkın atalarına duyduğu minnettarlığın bir simgesi olarak her yaz düzenlenen bir festivaldir. Japonya dışındaki en büyük Bon Odori kutlamalarından biri olan bu coşkulu etkinlik aynı zamanda Japon sanatı, dansı, yiyecek ve içeceklerinden örneklerin sunulduğu bir festivaldir.

Her sene yaz aylarında düzenlenmektedir.Japonya’da her şehirde,sokaklarda ,açık alanlarda , parklarda insanlar toplanırlar ve geleneksel japon müziği eşliğinde, bon odori dansını yaparak festivali kutlarlar.Dansçılar , yukata giyerler ve yagura etrafında geniş bir daire oluşturup dans ederler.Her şehrin kendine özgü bir Bon Odori şekli vardır.

Bon Odori Japonlar için önemlidir. Atalarının ruhlarına olan saygılarını ve atalarının fedakarlıklarına duydukları minneti anlatırlar . Japonya’da teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun , Japon halkı her zaman geleneklerine hürmet eden bir toplum olmuştur .


Invalid Displayed Gallery

 

47

47, bu siteyi düzenlemek için kendini adamış, Japonca Öğretmenliği bölümünde okuyan, yegâne ezik kişinin takma ismidir. Gerekli olmadığı sürece itibar etmeyiniz.

Bunları da sevebilirsiniz