ÇOMÜ ‘de Japon Yemekleri

Bu Zamana Kadar Neler Yaptık?

Japonya veya Japon denildiğinde akla ilk gelenlerden biri Japon mutfağıdır. Bir çok kişi tarafından merak edilen Japon yemeklerini 1995 ten bu yana üniversitemizde düzenlediğimiz Japon Günleri etkinliklerimizde tanıtmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 17 yıldan beri sürdürdüğümüz bu etkinliklerde bu zamana kadar ” Yakisoba ” adıyla bilinen sebze ve erişteyle yapılan yemek türünü tanıttık. Bu yıl düzenleyeceğimiz etkinliklerimizde ise yeni bir tat sergilemek üzere ” Kare Raisu ” denilen köri sosu,tavuk ,patates ve havuç kullanılarak yapılan Japon yemeğini tanıtmaya çalışacağız.

Bu Yıl Etkinliklerde Neler Yapacağız?

Bu yıl düzenleyeceğimiz etkinliklerimizde ise ” Kare Raisu ” denilen köri sosu, tavuk ,patates ve havuçla yapılan Japon yemeğini tanıtmaya çalışacağız.Bunun için etkinliklerimizin olacağı güne kadar ayda birkaç kez toplanıp denemeler yaparak geleneksel Japon mutfağını Türk damak tadıyla kompoze ederek en lezzetli yemeği sunmaya çalışıyoruz.

 

Invalid Displayed Gallery

47

47, bu siteyi düzenlemek için kendini adamış, Japonca Öğretmenliği bölümünde okuyan, yegâne ezik kişinin takma ismidir. Gerekli olmadığı sürece itibar etmeyiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın