Kondo Hocamızla Röportaj Yaptık!

Öncelikle sizi  tanıyalım.

Yukiko Kondo. 1993 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – Japonca Öğretmenliği bölümü açıldığında öğretmen olarak buraya gelmem teklif edildi. Hiç düşünmeden evet diyerek Türkiye macerama başladım. O zamandan bugüne kadar burada öğrencilerim ile birlikteyim. Yaklaşık 21 sene… Şimdi baktığımızda birçoğunuz doğmamıştı bile 🙂 O zamanlar 3 öğretmen arkadaşla birlikte başladık. Yeni bir bölüm olduğu için ilk başlarda kaynak kitap – ders kitabı bulmakta zorluk çekiyorduk. Ve şimdi buralardayız…

Büyük bir ilgi gören ‘’Japonya Günleri’’ etkinliklerinin tarihçesinden biraz bahseder misiniz?  Nasıl ortaya çıktı, o zamanlar nasıl tepkiler aldınız?

Bu etkinlikleri yapma amacımız; öğrencilerimize ve yerel halka bölümümüzü tanıtmaktı. Bildiğiniz gibi o zaman Japonya hakkında fikri olmayan insanlar çoktu. 1994 yılında öğrencilerin önderliğinde topluluğumuz açılıp ilk olarak takvim sergisi etkinliği yapılmıştı. O dönemde kısıtlı imkanlar ile gerçekleştirdiğimiz takvim sergisine ilgi çok büyüktü. Hatta beklentilerimizin çok üstündeydi diyebilirim.

20140403_222539

20 yıl önce sadece takvim sergisiyle etkinliklere başlamıştız. Şimdi baktığımızda yaklaşık olarak 15 farklı etkinliğimiz bulunmakta. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Süreç hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

O günden bu güne öğrenciler ve bölüm sürekli kendini geliştirerek bugünkü etkinlikleri gerçekleştirir konuma geldik. Etkinliklerin hepsi birbirinden güzel.  Kültürümüzün öğrenciler tarafından yansıtılması beni çok mutlu etmekte. Yapılan etkinliklere bölümümüz dışında katılan öğrenciler ve Çanakkale halkının katılımı, kendo gösterisi, çay seromonisi, Japon satrançı gibi etkinliklere katılıp denemeleri bir Japon olarak beni güzel duygulara sürüklemekte. Açıkça söylemek gerekirse 20 yıl önce etkinliklerin bu kadar gelişmesini beklemiyordum. Ama öğrencilerimiz ve onlara bu etkinliklerde destek olan hocalarımız sayesinde bu kadar gelişme başarısı gösterdik.

Bu etkinliklerin bölümünüz öğrencilerine ve dışarıdan gelen katılımcılara ne gibi konularda katkıda bulunduğunu düşünüyorsunuz?

Bizim burada yaptığımız etkinlikleri televizyonlar, sanal ortam, gazete vb. yerler dışında görmeniz, denemeniz gerçekten çok zor. Yaptığımız etkinlikler insanlara Japonya hakkında fikir veriyor. Her ne kadar damak zevkimiz farklı olsa da etkinliklerde yaptığımız yemeklerden tadıyorlar. Shodo sergimizi gezip Japon kaligrafi sanatı – Japon alfabesi hakkında fikir sahibi oluyorlar. Bu örnekleri arttırabiliriz. Benim için en önemlisi Japonlar hakkında merak ettiklerini sorabiliyorlar. Bu ve bunun gibi konularda katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

Etkinliklere katılım hakkında neler söylemek istersiniz? Katılımdan memnun musunuz?

Yürütme komitesindeki hocalarımız ve öğrencilerimiz tarafından hazırlanan etkinlik öncesi posterlerin üniversite kampüsü içersinde ve kampüs dışarısında ilgi gören yerlere asılması sayesinde katılım yoğun bir şekilde gerçekleşmekte. Üniversite öğrencilerimizin dışında yerel halktan da oldukça ilgi görmekteyiz. Hatta anime gösterimize hocaları eşliğinde ilkokullardan bile öğrenciler gelmekte. Katılımlardan oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim.

Yaklaşık 15 etkinliğimiz bulunmakta. Hepsinin çok güzel olduğunu söylüyorsunuz. Peki bu etkinliklerin dışında görmek istediğiniz bir etkinlik var mı?

Etkinliklerin içinde İkebana çok az gerçekleşti. Türkiye’de çiçek çeşidinin fazla olmasından dolayı bu sanatın genişletilmesinin de iyi olacağını düşünüyorum. Çiçekleri bu şekilde sergilemek hem güzel olacak hem de Japon Kültürü’nün bir parçasını olan İkebana’yı da göstermiş oluruz.

Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Öğrenciler, öğretmenlerinin de yardımıyla çabalayıp bu etkinlikleri gerçekleştiriyorlar. Bizde kendi topluluğumuz içinde yaptıklarını değerlendirip birinci grubu seçiyoruz ve topluluğun flaması ile ödüllendiriyoruz. Bu, öğrencileri teşvik etmekte ve öğrencinin istekliliğini açığa çıkarmakta. Öğrencilerin yaptıkları bu etkinlikleri izlemek için gelen birilerinin olması öğrencilerin bu etkinliği yapma heveslerini de arttırmıştır. Böyle devam etmesi her iki taraf içinde oldukça iyi bir şeydir.

Bu etkinliklerde öğrenciler ilgi duyduğu şeyleri isteyerek yapması,  bencilce değil de, birlikte çalışıp zaman ayırmaları, ders çalışma dışında toplum kavramını öğrendikleri için oldukça faydalı oluyor.  Ayrıca bunların iş hayatında da büyük bir önemi vardır. Bu etkinliklerin okulda gerçekleştirilmesi ve bunu öğrencilerin yapması gelecekteki işleri için iyi bir değerlendirme oluyor.

Herkes bu etkinleri yaparken gayretli, canlı bir şekilde sürdürmeye devam ederse;  izleyenler için de çok güzel bir izlenim olur.

Kondo Hocamınız arşivinden…

Röportaj için Kondo Hoca ‘ya teşekkürler…

Ufuk FİNCAN

Ebru POLAT

47

47, bu siteyi düzenlemek için kendini adamış, Japonca Öğretmenliği bölümünde okuyan, yegâne ezik kişinin takma ismidir. Gerekli olmadığı sürece itibar etmeyiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın