Sadou – Chadou Nedir?

Japonlarda çay seremonisi sadou -chadou- (茶道) ya da chanoyu (茶の湯) isimleriyle bilinmektedir.  Sadou (chadou); anlam olarak ise çay(茶) ve yol(道) sözcüklerinden oluşup ‘çaya giden yol’ anlamına gelmektedir. Japonlar için ‘’sadou’’, bizdeki çay anlayışından oldukça farklı olarak bir seremoniye dönüşmüştür. İnsanlar muhabbet etmek için değil, ruhlarını dinlendirmek, dinginleştirmek için ‘sadou’ ile uğraşırlar. Çayı özenle hazırlayan, servis eden ve misafirlerden oluşan bu seremoni Japon kültürünün çok önemli bir parçası olmuştur. Çünkü bu sanatta Japon saygısını, disiplinini, kurallara itaatini ve bunları yaparken huzur bulunduğunu görürüz.

Sadou; çok ince detaylara sahip ve sadeliğe dayanan bir sanattır. Özel olarak tasarlanan chasitsu adı verilen çay odalarında yapılmaktadır.  Çayı sunan ve misafir olarak gelen kişilerin bilip uyması gereken pek çok kuralı vardır. Kaseyi tutuştan çayı karıştırmaya, çay koymadan peçetenin kullanımına kadar her hareketin belli adap ve zarafet kuralları dahilinde vücuda geldiği derin bir felsefe anlayışı vardır. Çay seremonisini tam anlamıyla başarıyla gerçekleştirebilmek için uzun yıllar eğitim almak ve tecrübe edinmek gereklidir. Bu nedenle bu sanat üzerine Japonya’da birçok farklı okul bulunmaktadır.

 

Çay hazırlanırken kullanılan malzeme ve araçlar; 

Seremonide kama adı verilen çaydanlık, chasen adı verilen çayı karıştırmayı sağlayan bambu fırça, chawan adı verilen çayın sunulduğu kase, chakin adı verilen peçete gibi kendine has malzeme ve araçlar kullanılmaktadır. Sunulan çay en taze çay yapraklarının öğütülmesiyle elde edilen yeşil çaydır(o-cha). Seremoni sırasında kaiseki adı verilen hamur işi, sake ve higashi adı verilen şekerleme servisleri de yapılmaktadır.

dougutushin

 

 

Son olarak çay seremonisinin ne kadar  ince bir iş olduğunu;  hazırlama, servis ve içme aşamalarında her hareketin belli bir sıraya göre yapıldığını hatırlatarak sizleri video ile baş başa bırakıyoruz…

47

47, bu siteyi düzenlemek için kendini adamış, Japonca Öğretmenliği bölümünde okuyan, yegâne ezik kişinin takma ismidir. Gerekli olmadığı sürece itibar etmeyiniz.

Bunları da sevebilirsiniz